Har du hört talas om manifestation? Att man kan skapa sitt drömliv genom att tänka positivt och visualisera den verklighet man vill ha? Manifestation går lite förenklat ut på att man ska tänka rätt tankar tillräckligt länge och peppa sig själv för att skapa en önskad förändring.
Jag vet att många har stor glädje av det här sättet att tänka, men jag vet att man tänka positiva tankar hela dagen lång, men ändå känna sig orolig, ledsen och vilsen. Om man mår dåligt och saknar energi att ”tänka positiv” är det svårt att ”manifestera” sin perfekta framtid. Då kan det kanske funka bättre att bli medveten om sin situationen och försöka acceptera den för att kunna förändra den.
Hur tänker du om manifestation?
I yogans filosofi finns sedan länge tankar om hur saker växer fram och utvecklas över tid. Att något först bara är en liten möjlighet eller längtan, som sedan långsamt får form genom våra handlingar, våra val och hur vi lever våra liv.
Tänk dig ett träd, kanske en magnolia som blommar så vackert just nu. Hela potentialen finns där långt innan trädet slår ut i blom. Först ser vi ingenting, sedan kommer ett frö, därefter rötter, grenar och till slut blomningen, som vi njuter av nu.
För mig handlar manifestation inte om att önska hårdare eller prestera mer. Jag ser det mer som en slags daglig och medveten träning. Att vara närvarande i rörelsen, andetaget, naturen och i möten med andra människor. Att ta små steg framåt.
Manifestation är kanske inte främst hur vi tänker, utan hur vi lever.
Jag försöker fortfarande bevisa för mig själv, med små dagliga handlingar, att jag fortfarande är på rätt väg och gör något meningsfullt. Yogalärarutbildningen är en sådan sak för mig. Något jag hela tiden vill fortsätta att odla, utveckla och ta hand om, lite som ett magnoliaträd.
Och med dessa ord vill jag välkomna dig till en varm och vänlig yogalärarutbildning där du får ta dig från teori till praktik, från dröm till verklighet och samtidigt hitta ditt eget sätt att praktisera och undervisa yoga med hjärta, närvaro och glädje.
Du får också möjlighet att fördjupa dig i yogans filosofi på ett enkelt och mänskligt sätt och se om det finns tankar där som kan ge stöd och mening i livet.
Vi blir en liten och personlig grupp där du får utvecklas i din egen takt och inspireras till att bli den yogalärare som just du vill vara.
Anmälan till hösten 2026 är öppen nu.
Hjärtligt välkommen!
En liten filosofisk parentes
I Yogasutra finns tankar om hur livet hela tiden utvecklas från potential till verklighet, ungefär som ett frö som långsamt växer till ett blommande träd. Jag tycker det är ett fint sätt att se på förändring, inte som något vi pressar fram, utan något vi varsamt får odla genom livet.
